Nie każda nadpłata podatku jest oprocentowana
Niezapłacenie daniny w terminie wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów w postaci odsetek od zaległości. Zdarzają się jednak sytuacje, w których to organ powinien zapłacić je podatnikowi.
Dla kwestii oprocentowania nadpłat najważniejsza jest odpowiedź na pytanie: Od kiedy przysługuje oprocentowanie? Odsetki nie zawsze są bowiem naliczane od dnia powstania nadpłaty. W zależności od sposobu jej powstania ordynacja podatkowa przewiduje różne warianty związane z liczeniem oprocentowania.
Uchylenie lub zmiana decyzji
Decyzja, z której wynika obowiązek zapłaty podatku, może zostać uchylona lub zmieniona na skutek złożenia odwołania do organu wyższej instancji. Ponadto, decyzja może zostać uchylona po złożeniu skargi do sądu administracyjnego lub na skutek wznowienia postępowania. Jeżeli podatek zostanie zapłacony, a następnie decyzja naliczająca ten podatek zostanie uchylona (zmieniona), to dojdzie do powstania nadpłaty. Dniem jej powstania jest w takiej sytuacji dzień zapłaty podatku.
Dla tego rodzaju nadpłat oprocentowanie przysługuje od dnia powstania nadpłaty pod warunkiem, że organ podatkowy przyczynił się do powstania przesłanki zmiany lub uchylenia decyzji. Wpływ na zaistnienie tej przesłanki można wyjaśnić jako winę organu przy powstaniu nadpłaty, na przykład gdy organ podatkowy:
∑ nie dochował wymaganej od niego staranności w zgromadzeniu materiału dowodowego, co spowodowało wydanie wadliwej decyzji podatkowej;
∑ we własnym zakresie nie dostrzegł naruszenia prawa w decyzji, z której wynikała zawyżona wysokość zobowiązania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta